Tudtátok, hogy az építkezésből megmaradt csempék, a háztartásban eltört kerámiák, és az üveg különféle formái jelentős hatással lehetnek a környezetünkre?

A csempe, a kerámia és az üveg nem biológiailag lebomló anyag, ami azt jelenti, hogy évszázadokig fennmaradhatnak. Ha el is visszük a hulladéklerakóba, csökkenti a hulladéklerakók kapacitását, és szükségessé teszi újabb lerakók létrehozását, ami további földterületek elfoglalásával jár.

Ezek az anyagok gyakran természetes nyersanyagokból, például agyagból, homokból és más ásványi anyagokból készülnek, amelyek kitermelése jelentős környezeti hatással jár. Ha nem hasznosítják újra őket, akkor az új anyagok gyártása további bányászati tevékenységet és energiafelhasználást igényel.

Bár a csempe, kerámia és üveg önmagában nem mérgező, ha festékeket vagy mázakat tartalmaznak, ezekben nehézfémek (pl. ólom vagy kadmium) lehetnek, amelyek a talajba szivároghatnak. A nem megfelelően kezelt építési hulladékok szennyezhetik a talajt és a vízkészleteket, és balesetveszélyes is lehet.

Hogyan hasznosítsuk újra ezeket?
– Az építési törmelék zúzott formában alapanyagként használható útépítéshez vagy más építési projektekhez.
– A törött kerámiát és csempét mozaikok készítéséhez vagy dekoratív célokra is fel lehet használni.
– Az üveg 100%-ban újrahasznosítható anyag, ami azt jelenti, hogy többször újra lehet olvasztani és formázni anélkül, hogy minőségromlás következne be.

Mielőtt kidobnánk kérdezzünk körbe a környezetünkben, hátha találkozunk olyanokkal, akik hasznosítani tudják (pl: felújításhoz, vagy mozaik/üvegművészeknek, zero waste csoportokban, vagy akár palackot/befőttet a befőzőknek, stb).

A felelősségteljes hulladékkezelés és az újrahasznosítás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy csökkentsük a környezetre gyakorolt negatív hatásokat, miközben fenntarthatóbb jövőt építünk.

Számomra is nagyon fontos a környezetem védelme, ezért igyekszem minél több hulladékot újrahasznosítani, a felsoroltakon felül is és próbálom minimalizálni a hulladék keletkezését alkotás közben és a háztartásunkban is.

Nézd meg az elérhető alkotásaimat most!

“A felelősségteljes hulladékkezelés és az újrahasznosítás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy csökkentsük a környezetre gyakorolt negatív hatásokat, miközben fenntarthatóbb jövőt építünk.”